Rzeszowska 69, 38-400 Krosno 609 792 943

Leczenie ropni

Nieleczony ropień może niekontrolowanie pęknąć, doprowadzając do rozprzestrzenienia się infekcji oraz poważnych powikłań jak zakażenie krwi (sepsa) i wynikającej z niego niewydolności narządów. Dlatego, gdy tylko zauważysz ropień lub pojawią się jego podejrzenia, niezwłocznie udaj się do lekarza specjalisty chirurga, który pomoże pozbyć się zagrożenia w bezpieczny sposób.

Ropień jest wyizolowanym przez układ odpornościowy obszarem, który powstaje w wyniku bakteryjnego zakażenia skóry lub w tkankach miękkich – może pojawiać się także pod skórą lub nawet na narządach wewnętrznych. Ropniom towarzyszy stan zapalny, objawy ogólne (gorączka, dreszcze, ból) oraz potencjalnie także objawy specyficzne dla danej lokalizacji.

Jak wygląda zabieg?

W przypadku małych ropni naskórnych w większości wypadków wystarczy kuracja antybiotykowa. Natomiast ropnie podskórne (np. w jamie ustnej), wewnętrzne (które można wykryć np. poprzez badanie USG), duże lub mnogie wymagać będą zabiegu chirurgicznego.

Chirurgiczne nacięcie zmiany chorobowej i drenaż w większości przypadków odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosuje się przy ropniach wewnętrznych lub zajmujących znaczny obszar.

Sam zabieg nie jest skomplikowany – lekarz specjalista chirurg nacina zmianę, nakłuwa ją lub stosuje inną technikę (np. laparoskopię) dostosowaną do umiejscowienia ropnia, by opróżnić jamę ropnia ze znajdującego się w nim płynu. Pobrany płyn jest wysyłany do badań celem ustalenia bakterii, która była przyczyną infekcji. Następnie jama ropnia jest dokładnie przepłukiwana i w razie konieczności zakładane są sączki lub dreny, które pozwolą usunąć głębiej zalegającą ropę. Na koniec nacięcie jest zszywane (jeśli było duże) i zabezpieczane opatrunkiem.

Całość trwa od 10 do 60 minut, zależnie od wielkości i lokalizacji ropnia. Przez kilka dni po zabiegu należy regularnie dezynfekować ranę, wymieniać opatrunki i przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Na konsultacje i zdjęcie szwów umawia się indywidualny termin.

Ropnie zębów
Ropień podskórny i wewnątrz jamy ciała
Ropnie skóry
Występowanie objawów sygnalizujących powstanie ropnia
Zabieg nie ma wyraźnych przeciwwskazań, z wyjątkiem alergii na środki znieczulające.

Leczenie ropnia w Dr Cetnar Clinic

Klinika Dr Cetnar świadczy kompleksowe usługi chirurgicznego leczenia ropni o różnym umiejscowieniu. Pacjent przez cały czas pozostaje pod opieką lekarza specjalisty chirurgii, zarówno podczas zabiegu, jak i w trakcie rekonwalescencji.

Po więcej szczegółów na temat tego typu zabiegów zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.

Do zobaczenia w gabinecie!

W naszej klinice istnieje możliwość rozłożenia kosztów zabiegu na raty. Szczegółowe informacje na ten temat otrzymają Państwo pod nr tel. 609 792 943 oraz w klinice.

Polecenia naszych Pacjentów

Kamila Chechelska
Robiłam u Pani Doktor mezoterapie igłową skory głowy, wszystko przebiegło bezbolesnie, a nawet przyjemnie. Cudowna specjalistka w swoim fachu i przemiła osoba, polecam!
Jan
Polecam lekarza o wielkiej otwartości, fachowości oraz o bardzo pozytywnym oddziaływaniu na psychikę pacjenta
Kasia Nab
Bylam bardzo zadowolona z wolumetrii policzkow! Pani Zuzanna ma bardzo dobre podejscie, jest pewna siebie i niesamowicie doswiadczona. Z pewnosci skorzystam z jej uslug w przyszlosci! 5 *****
Ewelina Gęsiak
Wizyta u pani dr to przyjemność . Doskonała specjalistka a do tego miła i uprzejma osoba. Polecam!!!